Tırnak Yeme Alışkanlığınızdan Kurtulun

Tırnak yemenin hem fiziksel, hem de ruhsal sonuçları vardır. Düzenli olarak tırnak ve kütikülleri yemek, parmaklarınızın kızarmalarına ve acımalarına neden olur. Tırnak etrafındaki deri kanayabilir ve enfeksiyon kapabilir. Parmaklarınıza yerleşen bakteri ve virüsler yüzünüze ve ağzınıza geçebilir ve sizi enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilirler.
Tırnak yemek aynı zamanda dişlerinize de zarar verir. Dişlerinizi zayıflatır.
Ayrıca yenmiş tırnaklara sahip bir elin görüntüsü utanç verici olacaktır ve kişi, bu nedenle gerginlik ve stres yaşayacaktır.

Tırnak yeme davranışının tedavisi

Birçok çocuk büyüme döneminde bu kötü alışkanlıktan kurtulur. Eğer tırnak yiyen kişi genç ya da yetişkinse aşağıdaki yöntemleri deneyebilirler. Bu yöntemlerin başarılı oldukları kanıtlanmıştır;

Tırnaklarınıza acı oje sürün. Bu tat sizi tırnak yemekten soğutacaktır. Ya da sevdiğiniz bir renk oje sürebilirsiniz. Böylece onu bozmamak uğruna yemeyi de bırakabilirsiniz.

Tırnaklarınızı daima kısa tutun.

Düzenli olarak manikür yaptırın. Eğer tırnaklarınız için para harcarsanız, tırnaklarınızı yeme isteğiniz de azalır.

Stresinizi yenmek için yoga, meditasyon, derin nefes almak gibi tekniklere yönelin.

Bileğinize lastik bir bant geçirin ve her tırnaklarınızı yemeye yöneldiğinizde kendinize bu lastikle vurun.

Eğer yukarıdaki teknikleri denediniz ve hiçbiri işe yaramadıysa, eldiven takın ya da parmak uçlarınızı yara bantlarıyla kapatın. Böylece tırnaklarınıza ulaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top